Ana Sayfa Teknoloji Yerli Otomobilin Motor Ve Pil Aksamı Üreticisi Belli Oldu

Yerli Otomobilin Motor Ve Pil Aksamı Üreticisi Belli Oldu

31
yerli otomobil togg

Yerli Otomobilin Motor Ve Pil Aksamı Üreticisi Belli Oldu 27 Aralık 2019’daki lansmanından bu yana, yerli otomobil üzerindeki çalışmalar halen tüm hızıyla devam ediyor ve fabrikanın temeli Temmuz 2020’de atıldı. 2022’nin son çeyreğinde yollara çıkmaya başlayacak. Bu üretim hattının Türk otomobil holdingi CEO’su Gürcan Karakaş önemli bir açıklama yaptı.

Haber Türk gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı, Karakaş’la görüşmesinin ikinci bölümünü yayınladı. Bu bölümün yayınlanmasıyla birlikte yerli üretilecek otomobilin motorları ve aküleri hakkında öncelikle merak konusu olan detaylar ortaya çıktı. Karakaş yaptığı açıklamada, şu anda Bosch’tan yerli otomobil için motor satın alacağını ve bataryaların yerli olacağını söyledi. Aslında bu, motor üreticisini ilk duyurusu değil.

Yerli otomobilin motorunu Bosch üretilecek!

Ocak ayında Alman Bosch firması ile motor konusunda görüştüğünü, hatta bu duruma tepki gösterenler olduğunu açıkladı. Karakaş bu konuda şu açıklamayı kullandı; “Ölçek ekonomisi. Beni Bosch’tan motor satın almakla suçluyorsunuz. Kızın küfredin beni suçlayın, ama burada çalışan tüm arkadaşlarım için adil değil. Bu benim tek şartım. Motor sorunları önemlidir. 400kg pil paketi ve Bir veya iki motor. Bazı modellerde daha da fazlası.

Burada bir miktar bahsediyoruz. Motorlar, redüktörler, konektörler. tümü. Yapılabilir mi Tabii ki, ikiside burada yapılabilir. Ancak Bosch bu konuda herkesten daha iyi iş çıkarıyor. Üretim ölçeğimize göre yapmak yerine satın almak daha iyidir. Yüzlerce üretimle başlamıyoruz! Birkaç bin ile başlıyoruz. Yükselecek, ancak başlangıçta binlerce sayı var. Bu motoru üretmenin bir mantığı yok. Alım her açıdan daha etkilidir. O, sayıyı artırmak daha iyi. Ama bugün her şey hakkında konuşamayız. Sonuçta bu bir iş ve işin sorunları var. Bugün Bosch’tan satın almak daha mantıklı.

Yerli üretilecek arabanın aküsü yerli olacak!

“Batarya yerli olacak. Türkiye’de üretilecek. Gemlik tesisimizde olacak. Kendi bataryalarımızı, ve batarya kontrol ünitelerimizi kendimiz üreteceğiz.