Yapay Zeka Devi ABD’li Afiniti Türkiye’de Yatırım Kararı Aldı

Yapay Zeka Devi ABD^li Afiniti Türkiye^de Yatırım Kararı Aldı. Türkiye kurucusu Global Teknoloji Operasyonları Başkanı Ömer Akkentl’in Türkiye ofisi, Türkiye’yi şirketin teknoloji üslerinden biri olarak konumlandırmayı planladığını açıkladı.
Dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan yapay zeka alanında, 2 milyar doları aşan bir değerle ABD merkezli Afiniti, Türkiye’yi şirketin teknolojik üslerinden biri olacak yatırımlarını Türkiyede konumlandırmayı hedefliyor. Türkiye’nin kurucusu Ömer Akkentl Global Teknoloji Operasyonları Başkanı’nın afinite ofisi AA, habere yaptığı açıklamada, şirketin 2006 yılında ABD’deki çağrı merkezi sorunlarını tanımlamak için kurulduğunu söyledi. Akkentli, “Son yıllarda endüstrinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve çağrı merkezlerini geliştirmek için yapay zeka teknolojileri bu sürece dahil edildi.” dedi.
Çağrı merkezlerinin, verileri yorumlamak için teknolojinin kullanılmasını sağlayan birçok veri toplandığı ortamlar olduğunu belirten Akkentli, şirketin ana çalışma alanının insandan insana ilişkilerde memnuniyet yaratan faktörlere odaklanmak olduğunu söyledi. “İnsanların sunduğu hizmetleri geliştiriyoruz” Akkentli, bu hizmetin en çok kullanıldığı alanlardan birinin sağlık hizmetlerinde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Örneğin, doktora gittiğinizde, doktor sizi iyi anladığını hisseder ve kimya aranızda iyidir, sağlık sonuçları başka bir doktordan daha iyidir. 200 patente sahip olduğumuz alan insandan insana etkileşimi anlamaya odaklanmaktadır. Bu etkileşimleri anladıktan sonra insanlara sunduğumuz hizmetleri anlıyoruz. ABD’deki en büyük sağlık tesislerinden birinde, hangi bakıcıların yerinde bakıma ihtiyaç duyan on binlerce hastaya gideceğine karar veriyoruz. Doğru kişiyi gönderirseniz, hastanın oranı tedaviye bağlı olarak artar. Çağrı merkezleri bir diğer önemli alandır. Bir çağrı merkezini ararken, bir sonraki müsait müşteri temsilcisine iletirler. Yapılandırdığımız sistemde, en iyi hizmeti verecek olan temsilciye iletilir. İyi yapılırsa, kurumlara ticari katkısı çok yüksektir.

“Nitelikli insan kaynağı nedeniyle Türkiye’yi seçtik”

Batı dünyasında telekomünikasyon şirketlerinin yaklaşık yüzde 75’i ile çalıştıklarını belirten Akkentli, “Bu bağlamda, bir çağrı merkezinde farklı gereksinimlerini karşılayan çözümler sunuyoruz. Algoritmalarımızı kullanmaya başladıklarında, ölçülebilir ilerleme sağlanabilir. bunu zamanla karşılaştırabiliriz. ” Akkentli, Afiniti’nin dünyada yapay zeka alanında faaliyet gösteren, ana faaliyet konusu yapay zeka olan ve değeri 1 milyar doların üzerinde olan 9 şirketten biri olduğuna dikkat çekti.

“Washington merkezli bir şirket olarak dünyanın 23 ülkesinde ofislerimiz var. Toplam 400 çalışanımız var. Şerefiye 2 milyar ABD dolarının üzerindedir. Dünyanın 23 ülkesinde ofisimiz olmasına rağmen, sadece ABD, İngiltere ve Pakistan’da teknoloji ekiplerimiz var. Bu ülkelere ek olarak, Türkiye’de bir üs olarak konumlandırdığımız teknoloji. Ofisimiz zaten İstanbul, Türkiye’de ve 50 kişisi var. Hedefimiz yıl sonunda bu takımı 200 kişiye yükseltmek. Türkiye’de çok ciddi insan kaynakları yetiştirildi. Bu kaynak sayı ve kalite bakımından yeterlidir. Bu nedenle şirket Türkiye’yi 4. üs olarak seçti. “

“Gelecek, Türkiye’deki deneyim ile şekilleniyor”

Türkiye Başbakanı ve önde gelen dünya şirketleri, bizim için çok geniş bir alan olduğu için Akkentl “Türkiye şirketleri ile de işbirliği yaptıklarını vurguladılar. Dijital bankacılık ve dijital deneyimlerin kullanımı Türkiye’nin genç nüfusunda oldukça iyi olabilir. Türkiye’yi bir dereceye kadar şekillendirdi ve bu deneyimleri gözlemlemek büyük bir avantaj ”dedi. Türkiye’de kurulan ve küresel ölçekte hizmet veren ekibin ana hedeflerini hatırlatan Akkentl, “Teknik ekibimiz farklı ülkelerdeki Türk müşterilerimize destek sağlıyor. Türkiye şirketimizin küresel üssü sayılabilir. ” Bir derecelendirme buldum.

Çağrı merkezleri için geliştirdikleri AI sistemine ek olarak, Akkentli de ürünün bir parçası olarak geliştirdikleri başka ürünler olduğunu belirtti: “Şimdiye kadar yaptığımız bir eşleşme oldu. Bundan sonra yapacağımız şey her iki tarafı da bu ilişkiyi anlayarak fayda sağlayacak şekilde desteklemektir. Bu bağlamda ürünler geliştiriyoruz.

Eski İngiliz Başbakanı Cameron şirketin danışma kurulunda

Bir çağrı merkezi çalışanı tarafından yapılan görüşmelere bakarak ve nerede başarılı ya da başarısız olduğunu belirlediklerini öğrenerek, “konumuz yapay zeka algoritmaları ile bu durumu anlamaktır. Bir konuşma sırasında sesdeki duygusal dalgalanmalara ek olarak, aramaların etkinliğine bakmak ciddi sonuçlar doğurur. dedi.

Akkentli, tercih eden hedef kurumlarla çalıştıklarını söyledi: “İlk günden itibaren şirketler üzerinde satış sayısı açısından olumlu bir etki yarattık. Öte yandan Afiniti’nin stratejisinde önemli rol oynayan bir danışma kurulu var. Eski İngiliz başbakanı David Cameron başkanlığındaki yönetim kurulunda ABD’nin en büyük kurumlarına mensup kişiler var. Bir derecelendirme buldum. Kaynak: internethaber

Yapay Zeka Devi ABD'li Afiniti