Mars’ta Yiyecek Yetiştirmek İçin Sera Kalkanları Geliştirdiler

Paylaş
 

Mars’ta Yiyecek Yetiştirmek İçin Sera Kalkanları Geliştirdiler,Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , gezegenin yüzeyine silika aerojel tabakaları yerleştirerek Mars’ı terraform hale getirmenin bir yolunu buldular , bu da onu yetişen bitkilere uygun hale getirmek için ısındı.
Harvard Üniversitesi’nden Robin Wordsworth, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Ronald L Kerber ve diğer bilim adamları arasında , Doğa Astronomisi üzerine bir raporda yayınlanan araştırma projesini üretmek için Edinburgh Üniversitesi’nden Charles Cockell ile işbirliği yaptı .
Üçlü, düşük sıcaklıklara ve yüksek ultraviyole radyasyon seviyelerine sahip olan Mar’ın yüzeyini dönüştürmek için “silika aerojel sera kalkanlarını” tasarladı, böylece tarım için uygun olacaktı. Sistem toprağı ısıtmak, buzu eritmek ve bitkiler için uygun bir ortam sağlamak için basit bir yol olarak tasarlanmıştır.
Kalkanlar sera etkisini çoğaltacaktır
Kalkanlar, düşük ısıl iletkenliği olan saydam bir malzeme olan silika aerojenden yapılacaktır. Onları gezegenin yüzeyine yaymak, altındaki zemini ısıtacak ısıyı hapsederek sera etkisini taklit eder.
Jel olan, ancak sıvı yerine 97 cent havadan oluşan ince bir silis aerojel tabakası, Mars yüzeyinin sıcaklığını, suyun erime noktasının üstüne çıkarmak için yeterli olacaktır.
Ayrıca, tehlikeli ultraviyole radyasyonu engeller ve fotosentezin gerçekleşmesi için yeterince görünür ışığa izin verir.
“Mars, fotosentetik yaşam için yaşanabilir hale getirilebilir”
Ekip, “Mars yüzeyinin yaygın bölgelerinin gelecekteki fotosentetik yaşam için yaşanabilir hale getirilebileceğini gösterdik” diyor.
Mars’ı karaya bağlamak için bir takım öneriler zaten geliştirildi, ancak bunlar tipik olarak büyük çevresel değişiklikler gerektiriyor. Bununla birlikte, Silika aerojel kalkanları, daha az rahatsız edici bir alternatifle, belirli alanlara uygulanabilir ve kolayca ölçeklendirilebilir.
Wordsworth Guardian’a “Bugünün teknolojisini kullanarak başka bir gezegende sürdürülebilir habitatlar yapmak istiyorsak, bu yaklaşım çok yararlı olabilir” dedi . “Tamamen ölçeklenebilir, bu nedenle kaplanan alan birkaç metrekareden gezegenin geniş bölgelerine kadar herhangi bir yerde olabilir.”
Yaklaşım diğerlerinden daha “daha az altyapı veya bakım” gerektirir
Bilim adamları, tabakaların ısınma potansiyelini test etmek için Mars benzeri ortamlarda birkaç deney yaptılar. İki ila üç santimetre kalınlıktaki silika aerojel katmanlarının , yüzeyi sıvı su veya daha yüksek erime noktasına kadar ısıtmak için yeterli olduğu bulundu .
Tabakanın kaplanmasının zaman içindeki etkilerini araştıran diğer testler, yıllar sonra sıvı su elde etmek için yüzey seviyesinin birkaç metre altına kadar ısınabildiklerini buldu.
Ekip, “Sonuçlarımız, katı hal sera etkisi sayesinde, Mars yüzeyindeki bölgelerin gelecekte yaşamın diğer yaklaşımlara göre daha az altyapı veya bakımla hayatta kalmasını sağlamak için değiştirilebileceğini gösteriyor” dedi.
“Kalıcı sıcak bölgelerin yaratılması, Mars’ta gelecekteki insan etkinliği için birçok faydaya sahip olacak, bunun yanı sıra astrobiyolojik deneyler için temel öneme sahip olacak ve yaşam tespit çabalarını kolaylaştırmak için potansiyel bir araç olacaktır.”
Sistem, dünyadaki düşmanca ortamlarda kullanılabilir.
Soruşturma ayrıca, besin hazırlığı ve toz biriktirme miktarları dahil, tabakaların implante edilmesi için en iyi Mars ortamlarına da baktı. Araştırma, Mars’ta, bazı demir ve kükürtlerin Dünya’dan daha fazla miktarda mevcut olduğunu gösteriyor.
Konseptin Mars’a uygulanmasında, sahada ürün üretmenin yolları ve tesislerde hasar görebilecek yaşamın olup olmadığı da dahil olmak üzere, hala çözülmesi gereken çok sayıda sorun vardır.
Bununla birlikte, bu arada ekip, katı hal sera konseptinin, Antarktika ve Şili’nin Atacama Çölü gibi, dünyadaki düşmanca ortamların verimliliğini artırmak için de kullanılabileceğini ekledi.
Araştırma projesi, NASA’nın robotik meraklı roverinin 2012’de kızıl gezegene inmesinin ardından Mars’ı yaşanabilir hale getirmeyi amaçlayan bir seridir. Diğerleri, uzayda mimari yapı için Marslı betonu ve İtalyan mimar Stefano tarafından tasarlanan bir eko kentini içeriyordu.

Kaynak:dezeen.com

Bu yazı 435 kere okundu.

İş Hayatınızda Giyebileceğiniz Zarif Etek

iş Hayatınızda Giyebileceğiniz Zarif Etek Modelleri Bir kariyer kadını olarak, her

0 97 21 Kasım 2019