Güneşe Göre Yön Değiştiren Güneş Paneli Tasarlandı

Güneşe Göre Yön Değiştiren Güneş Paneli Tasarlandı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Ersan Kabalcı, panellerin güneşten sensörler aracılığıyla takip etmesini sağlayan güneş enerjisi sistemleri üzerinde çalışmalar imzaladı.

2013 yılından bu yana Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle güneş enerjisi sistemleri üzerinde çalışmakta olan Kabalcı, daha önce tasarlayıp ürettiği “uzaktan erişim için güneş enerjili sulama sistemi” ne yenilik ekleyerek gelişimi üzerinde çalışıyor.

Bu bağlamda Kabalcı, panelin güneşi sensörler aracılığıyla takip etmesini sağlamıştır. Güneş panelleri üzerinde bulunan sensörleri kullanarak gün doğumu ve gün batımı arasındaki ışık yoğunluğu farkını tespit eden sistem, ürettiği enerjiyle çalışan, güneşe doğru hareket eden motorun dönme gücü sayesinde dönmeye devam ediyor. Profesör Kabalcı AA Muhabirine yaptığı açıklamada, ölçüm ve bağlantı sistemleri alanında ilk olan uzaktan erişim sistemini, mevcut teknolojik cihazları kullanarak daha verimli hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Kabalcı Türkiye’nin önemli adımlarını ifade eden ve son 10 yılda güneş sistemine yatırım yapmak, sisteme yerli uygulamaların ürettiği ithal ürünlerin ve hisselerin kamulaştırılmasını artırmak için çalışan malzemelerin yerini almasını söyledi.

Kabalcı, Türkiye yakında güneş enerjisini kullanacak mutlu ülkelerin dikkat çekeceğini söylüyor. “TÜBİTAK projesinin kapsamı halen ülkedeki inverterlerin tasarımı ve üretimi üzerinde çalışıyor. Kontrol teknolojimizi kullanarak yerelleşmeyi uzaktan izlemek ve kontrol etmek için invertörü başarıyla tamamladık. Bu sistemleri entegre eden yeni araştırmamız devam ediyor “dedi.

“Güneş takip sisteminin verimliliği artırdığını doğruladık” Prototip paneli güneşten sonra kullanmaya başladıklarını ve NEVÜ kampüsünde kullanmaya başladıklarını belirten Kabalcı, güneşe duyarlı izleme ile performansta yüzde 35 artış sağladıklarını söyledi.

profesör Kabalcı, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artışın ülke ekonomisinin ve teknolojik gelişiminin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını söyledi. “Güneş enerjisi sistemleri için bir güneş enerjisi takip sisteminin tasarımını ve uygulamasını tamamladık. Genel olarak, sabit sistemler güneş enerjisi panellerinde kullanılır. Yer üstü ve çatı uygulamalarında kullanılırlar, ancak iki eksenli bir eksene sahip doğu ve batı veya mevsim yamaçlarında takip edebilen sistemler geliştirmek mümkündür. Biz, üniversitemiz, bu projeyi şirketin desteklediği bilimsel araştırmalara dayanarak gerçekleştirdik, bu nedenle bu sistemin sabit sistemlere göre üretim verimliliğini artırdığını doğruladık. Yatırımcılarımız üretim problemini değerlendirebilir. Deneyimi ve proje deneyimini onlarla paylaşabiliriz. Sabit sistemler düşük maliyetleri nedeniyle tercih edilebilir, ancak güneşi takip eden bir sistem verimliliği arttırır. sağlamak. Bu da sistemin yatırım geri ödemesini kısaltması anlamında önemli hem de pratik uygulamalarla gerçekleştirilebilecek bir kolaylığa sahip.”

Neredeyse 6 yıl önce tasarladıkları “güneş enerjili su sulama sistemine uzaktan erişim” in ülke çapında yaygın olarak kullanılmaya başladığını belirten tesis yöneticileri ve çalışanları, izleme sisteminin işletme sahipleri için geliri de arttırdığını vurgulayarak. Kabalcı, cep telefonu ve tablet gibi cihazları kullanarak güneş enerjisi sistemlerinin uzaktan kontrolünü sağlayan bir sistem geliştirerek çeşitli ev uygulamalarını ortaya çıkarmak için tasarım çalışmaları yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak vatan

güneş paneli