Gelecek Teknolojide Bizi Neler Bekliyor?

Gelecek Teknolojide Bizi Neler Bekliyor?

harariGelecekte yaşanacak teknolojik gelişmeler sonucu bizi neler bekliyor? Bu soruyu duyduğumuzda genelde aklımıza günlük hayatta kullandığımız teknolojiler, uçan arabalar ya da robot hizmetçiler gibi klişe gelecek tanımları geliyor. Oysa gelecekte bizim hayatımızı asıl değiştirecek olan sosyal değişim, yaşam alışkanlıkları.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Dünya Ekonomik Forumuna katılan “Home Sapiens” ve “Homo Deus” kitaplarının yazarı Yuval Noah Harari, katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. Teknoloji ile birlikte değişen topluma ve sosyal yaşama dair, tarihten aldığı dersler ile geleceğe dair öngörülerini paylaşan Harari, eğer tedbir alınmazsa yüzleşebileceğimiz korkunç geleceğe küçük bir pencere açtı.

dystopia by jonasdero

Korkutucu Gelecek Teknoloji Gelişmeleri
Yeni kapitalizm çağında bilginin önemine değinen ünlü tarihçi, bilginin küçük bir elit tarafından tutulmasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. Son yıllarda önemi giderek artan kişisel bilgilerin korunmasının sadece ne aldığımız ya da nerelerde gezdiğimiz olmadığını, yakın bir gelecekte vücudumuzun içinde neler yaşadığımıza ya da neler hissettiğimize kadar her bilginin büyük firmalar tarafından saklanacağına ve belki bizi bizden bile iyi tanıyacaklarına değindi. Örneğin Coca Cola firması sizin bir kadın resminden mi yoksa bir erkek resminden mi etkilendiğinizi ve size reklam yaparken ne göstermesi gerektiğini kalp atışlarınızdan, vücut reaksiyonlarınızdan anlarken sizin bile fark etmediğiniz detayda sizi tanıyor olabilecek.

Bu kişsel bilgilerin küçük bir azınlık tarafından tutulmasının ve kullanılmasının toplumu nasıl şekillendireceğini anlatan Harari’nin gelecek vizyonu oldukça korkutucu.

Yuval Noah Harari’nin dünya görüşünüzü geliştirecek bu konuşmasının tamamını, altyazılı olarak aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kaynak: www.gelecektengelen.com/gelecekte-bizi-neler-bekliyor