Sarımsağın Sağlık İçin Faydaları

Sarımsağın Sağlık İçin Faydaları Sarımsak, geleneksel Ayurveda’da uzun yıllardır güçlü bir bitki olarak kullanılmaktadır. Bitkisel uygulayıcılar ilaç hazırlamak için sarımsak kullanır ve ayrıca dünya çapında çeşitli mutfaklarda çoğu yemeklerde kullanılır. Kendine özgü ve tatmin edici lezzeti ve aroması, onu tüm dünya mutfaklarında en çok tercih edilen bitkilerden biridir.
Sarımsak sadece lezzetli bir etki yaratmakla kalmaz, aynı zamanda insan vücuduna etkileyici sağlık yararları sağlar. Bu konumuzda sarımsak hakkında bazı ilginç gerçekleri keşfetmeye ve potansiyel tıbbi faydalarını inceleyeceğiz.

sarımsağın faydaları

Sarımsak kullanımının tarihsel kanıtı

Birçok tıp uzmanı sarımsakları yıllardır ilaçlada kullanıyor. Tarihte, insanların 5000 yıldan uzun bir süredir sarımsak tükettiğine dair kanıtlar var.

Antik Yunan döneminden Mısır uygarlığına ve İndus vadisinden Çin’e kadar sarımsağın kökleri vardır. Orta Doğu, Doğu Asya ve Nepal istisna değildir. Geleneksel olarak bu güçlü bitkiyi bronşit, hipertansiyon, diyabet vb.Gibi hastalıkları tedavi etmek için kullandılar.

Sağlık için sarımsağın yararları

Daha önce belirtildiği gibi, sarımsak çok sayıda sağlık yararıyla bağlantılıdır. Bunlardan birkaçı aşağıda listelenmiştir. Ancak, liste aşağıdakilerle sınırlı değildir:

Bağışıklık desteği

Birçok araştırmacı sarımsak bağışıklığı destekleme yeteneğini sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşarak ve yaraları tedavi ederek hastalıkları iyi edebilir. Ayrıca soğuk algınlığının ve grip’in iyileşmesine yardımcı olur. Bağışıklık hücresi fonksiyonunun geliştirilmesinde de yararlıdır.

sarımsak vücuda faydası

Akciğer kanseri ve Beyin kanseri riskinde azalma
Haftada iki kez çiğ sarımsak tüketimi, akciğer kanseri riskinin azalmasına neden olur. Sarımsak potansiyel olarak akciğer kanseri için kemo-önleyici bir kaynak görevi görür.

Ek olarak, belirli bir beyin tümörünün hücrelerini yok etmede aktif olarak tanımlanan organo-sülfür gibi kanıtlanmış bileşenlere sahiptir.

Kalça osteoartritine ve kemik sağlığına yardımcı olur
Sarımsak allium sebze ailesine aittir. Allium sebzeleri, özellikle sarımsak, özellikle kadınlarda ve yaşlı yetişkinlerde kalça osteoartritinin durumunu tedavi etmek için potansiyel olarak yararlı olan bileşiklere sahiptir. Bu bitkinin doğal bileşiklerinin kemiklerin erimesini önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Kalp koruması
Sarımsakın benzersiz bir kimyasal bileşeni, kalp krizi veya kalp cerrahisi sırasında yardımcı olan Diallyl trisulfide olarak bilinir. Kalp yetmezliğini bile önleyebilir. Sarımsak Kalbe hidrojen sülfür sağlamak için harika bir kaynak olarak kabul edilir. Kan basıncını düşürmek, kolesterol, arter sertliğini en aza indirmek düzenli olarak sarımsak tüketmenin sağlık açısından bir çok faydası vardır.

sarımsak yemenin faydası nedir

Bağırsak sağlığını koruyun
Sarımsak, içinde bulunan Dialil trisülfür nedeniyle güçlü bir antibiyotiktir. Ayrıca bağırsaktaki iyi bakteriler için midede mikrop çeşitliliğini arttırmak için prebiyotik, son derece faydalıdır.

Sonuç olarak
Sarımsak tüketiminin birkaç avantajı vardır; Bununla birlikte, herhangi bir tıp doktorunun rehberliği olmadan sık sık tüketilmesi önerilmez. Geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Sadece zararlı mikropları değil, aynı zamanda en çok ihtiyaç duyulan dost bakterileri de öldürür.

Kaynak: wtfacts