ham mobilya aksesuar

Neden daha sık çömelmemiz gerekiyor

comelmenin-faydasi
Paylaş
 

Neden daha sık çömelmemiz gerekiyor Her zaman oturuyoruz: yemek masasında, işe gidip gelirken, sadece yürüyoruz hele birde masa başı iş yapıyorsak kitap okurken bir koltukta ve TV’nin önündeki kanepede. Çoğunlukla oturuyoruz kısa sporlarla zaman harcıyoruz. Yeterince egzersiz yapsanız, ancak uzun süre oturma pozisyonunda kalsanız bile riske girersiniz. Çok Fazla Oturan Hareketsiz kalan kişilerin biz söylemiyoruz Sağlık Bilimi söylüyor. Hareketsiz insanlar sağlık sorunları yaşar ve erken ölür.

Çömelmek sağlığı nasıl etkiler?

Ortapedi uzmanlarına göre, arketipik duruşlar teorisi bir kişinin vücuda zarar vermeden uzun süre belirli bir pozisyonda kalabilmesi. Çömelme Dahil, Türk veya Japon tarzı topuklarınızdan destekle dizleriniz üzerinde çömelme duruşu.
Arketipsel duruşlar teorisini destekleyen hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Ancak tıp, faydalarını inkar etmiyor.

Her şey basit bir “kullan ya da kaybet” ilkesine bağlı. Her eklemimizin sinovyal sıvısı vardır. Kıkırdağı besleyen bir kayganlaştırıcı gibidir. Bir sıvının üretilmesi için iki şeye ihtiyaç vardır: hareket ve sıkıştırma. Bir eklem şık aralıklarla hareket etmezse, örneğin kalça ve diz eklemleri asla 90 dereceden fazla esnemezse, vücut kullanılmadığını düşünür ve sinovyal sıvı üretmeyi bırakır.

Başka bir deyişle, eklem hareketliliğini ve esnekliği olabildiğince uzun süre korumak istiyorsanız, dizlerinizi sık sık sonuna kadar bükün. Örneğin çömelin. Araştırma ayrıca bu pozisyonun peristalsis üzerindeki olumlu etkisini de doğrulamaktadır. Dışkılama Duruş Modifikasyon duruşunun yapılması bağırsaklar için çok iyi.

Sağlıklı bir kas iskelet sistemi bizi sadece esnek ve çevik yapmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam beklentimizi de yukarı taşır.

Tüm doktorların ortak kararı, esneklik, kas gücü ve dengenin uzun ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu sonucuna varmışlardır. Yapılan bir araştırmada deneklere yere oturmalarını ve sonra rahat bir şekilde kalkmalarını istediler. Gözlemler tüm nedenli ölümlerin bir habercisi gibi yerden kalkmak 51-80 yaş arası kişilerde, kolaylıkla ayağa kalkanların, desteksiz kalkamayanlara göre üç yıl daha uzun bir yaşayabildiğini gösterdi.

Çömelmemizi engelleyen sorun

Desteksiz kalkmanın zor olmasının olası nedenlerinden biri, yaşlandıkça çömelme olasılığımızın azalmasıdır. Çömelme, bir açık hava aktivitesi türüdür. Rahat olmak için nasıl oturacağımızı unuttuk ve zahmetsizce ayağa kalkma becerimizi kaybettik.

Diğer bir açıklama tuvaletlerin evrimi ile ilgilidir. Tuvaletlerin değişimi Klozetlerin çıkması eski alaturka tuvaletlerin kalkması çömelme aktivitelerini yok etti. Şimdi böyle bir konumda olmamız fiziksel olarak zor geliyor.

Medeniyetin diğer faydaları da faydalı bir duruş sergilemeye engel olur. Ofiste böyle oturmak kalça eklemleri için son derece faydalı olabilir, ancak modern insanın gardıropu, iş görgü kurallarından bahsetmiyorum bile, bunu imkansız kılıyor. Bir politikacı veya üst düzey bir yöneticiyi çömelmiş bir takım elbise içinde hayal etmeniz imkansız bir durum.

Bu bize rahatsız edici ve değersiz görünse de, gezegendeki pek çok insan bu duruşu dinlenmek, dua etmek, yemek hazırlamak veya tuvalete gitmek için kullanıyor. Hastane sıkıntısı olan ülkelerde kadınlar bu pozisyonda doğum yapmaya devam ediyor . Dünyanın her yerinden küçük çocuklar, yürümeyi öğrendiklerinde, çömeldiklerinde ve kolayca hareket etmeye kalktıklarında çömelyeyi yapıyorlar bu şehir hayatı içinde olmuyor.

Bu yazı 14 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Oscar 2021 Ödülleri Korona Nedeniyle

Oscar 2021 Ödülleri Korona Nedeniyle Ertelendi. Koronavirüs salgını sadece sağlığı değil,

0 32 16 Ağustos 2020
Gece Nöbeti

Gece Nöbeti...

16 Ağustos 2020
Aslan Krallığı

Aslan Krallığı...

16 Ağustos 2020