ham mobilya aksesuar

Kulak Hijyenini Nasıl Koruyabilirsiniz

kulak_anatomisi
Paylaş
 

Kulak temizleme çubuklarına veda edin! İşte Kendinize Zarar Vermeden Mükemmel Kulak Hijyenini Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kişi olarak kendi kendinin hijyenini sağlamalı, hayatınızdaki en önemli şeylerden biri olabilir. Siz vücudunuzu temiz ve düzenli tutmalısınız, bu sizi mikroskobik bakteri ve vücudunuza yapışarak iltihaplanan hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Saçınızı, burnunuzu ve hatta yüzünüzü temizlemeniz gereklidir. Bu temizliğin en iyi şekilde yapmanız gereklidir! Ancak, kulak hijyenini sağlamanın yolunu düşündünüz mü? Çoğu insan, azalmış işitme veya kulak enfeksiyonlarının kurbanı olmadıkça, kararlı bir şekilde kulak temizliğine önem vermemektedir. Bu da sizi kulak temizlemenin ilk kuralı hakkında uygun şekilde bilgilendirecek olan bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeye zorlayacaktır.

Kulak kanallarınız kendi kendini temizleyebileceği için kulağınıza kulak çubuğu ile hiç temizlemeyin!
Bu size ilginç ve yanlış gelebilir konun devamında nasıl olduğumu göreceksiniz.

kulak anatomisi görseli

Kulak kepçesi veya kulak kepçesini içeren kulağın dış yapısına oldukça aşina olabilirsiniz. Dış işitsel kanalınız var, orta kulağa giden yol. Orta kulak, ses iletiminden sorumlu üç ana kemikten oluşur. Son olarak, kulağınızın en önemli kısmı, dengeyi korumanıza yardımcı olmak için hayati önem taşıyan ve ses dalgalarını işlemek için kanallara ve sinirlere sahip olan iç kulak gelir. Orta kulak ve dış kulak arasındaki ince bir zar bulunur. Kulak zarı halk arasında bilinen adıdır.

Neden kulaklarınızı temizlememelisiniz?

Kulağın anatomisi ile ilgili 6. sınıf fen dersinizi tekrar gözden geçirdiğinizde, şimdi kulaklarınızın içine kulak çubuğu ve benzeri şeylerle tamizleme yapmamamız gerektiğini görelim.

Genellikle kötü hijyenin bir işareti olarak yanlış değerlendirilen kulak kiri birikmesi, aslında işitme organınızı korumak için doğal bir savunma mekanizmasıdır. Kulak kiri (kulak kirini) kulağın dış yarısında mevcut salgı bezlerinin bir üründür. Kulağınızdaki minik tüylerle birlikte onu tozdan, kirden ve barındıran unsurlardan korur.

Daha da ilginci, kulağınız yeni kulak kiri ürettikçe eski kulak kiri birikimini kendi işlevselliği ile çıkaracaktır. İster inanın ister inanmayın, konuşma veya yemek yeme amacıyla ağzınızı açma ve kapatma şeklindeki normal işlevsellikleriniz, eski kurumuş kulak kirini yerinden çıkarmak için etkili bir unsurdur. Bununla birlikte, kulağınızı temizlemeyi kendi ellerinizle almak konusunda çok hevesli hissediyorsanız, banyo sırasında kulak kepçesini temizlemek için küçük bir bez kullanmanızı temizlemeniz önerilir ve işte bu kulak hijyeninizdeki rolünüzün başlangıcı ve sonu.

Kulak temizleme çubuklarını kullanmayın!

Kulak çubuğu ile kulağınızı temizleme alışkanlığınız var ise, onları yalnızca makyaj amaçlı kullanın. Aslında, aynı tavsiye pamuklu kulakçubuğu ambalajı üzerinde de yazılıdır, ancak bazı insanların bunu uzmanlardan duyması yeterlidir. Şimdi, bu uyarıyı ciddiye alma zamanın geldi.

kulak temizleme çubukları

Kulağınızda / kulaklarınızda enfeksiyon veya aralıksız ağrı varsa, lütfen bir KBB uzmanını ziyaret edin çünkü kulaklarınız çok hassas ve en iyi bakımı hak ediyor.

Bu yazı 13 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Oscar 2021 Ödülleri Korona Nedeniyle

Oscar 2021 Ödülleri Korona Nedeniyle Ertelendi. Koronavirüs salgını sadece sağlığı değil,

0 32 16 Ağustos 2020
Gece Nöbeti

Gece Nöbeti...

16 Ağustos 2020
Aslan Krallığı

Aslan Krallığı...

16 Ağustos 2020