Kirli hava cilt sağlığını nasıl etkiler

Kirli hava cilt sağlığını nasıl etkiler Şehirdeki yaşam cildimizi sürekli olarak zararlı etkilere maruz bırakır: UV ışınları, araba egzozu, dumanlar. Bir ev ortamında cilde ve vücuda hiçbir tehdit olmadığı anlaşılıyor.
Sağlık

Kirli hava cilt sağlığını nasıl etkiler
Şehirdeki yaşam cildimizi sürekli olarak zararlı etkilere maruz bırakır: UV ışınları, araba egzozu, dumanlar. Bir ev ortamında cilde ve vücuda hiçbir tehdit olmadığı anlaşılıyor.
May 17, 2020 05:42480
Facebook Twitter
Kirli hava cilt sağlığını nasıl etkiler
Kirli hava cilt sağlığını nasıl etkiler?

Aslında, dairedeki hava, çoğu zaman bilmediğimiz birçok evdede hava kirliliği içerir. Zamanımızın% 90’ını iç mekanda (özellikle karantina sırasında) geçirdiğimiz göz önüne alındığında, evde kirli hava solunum sistemini, uykuyu ve cildimizin durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.

İç mekanda hava kirliliğini hangi etkenlerden olur?
Evde bir çok hava kirliliği yaratan sebepler vardır, başlıca sebepler şunlardır çeşitli yüzeylerde ve zeminde biriken toz, nemli bir ortamda (çoğunlukla banyoda) oluşan evcil hayvan kılı ve küf. En bariz olanı ek olarak, başka kirletici “dağıtıcıları” vardır: ev temizlik ürünleri, kokulu mumlar ve hatta yemek pişirme kokuları. Yeni mobilyalar ve diğer ev eşyaları belirli bir koku ve görünmez toksik duman çıkarır – solunum sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkiler ve alerjileri tetikleyebilir. Kozmetiklerin de olumsuz bir etkisi vardır: püskürtülen şekillendirici ürünler, deodorantlar ve parfümlerin partikülleri, çevredeki nesnelere yerleşir ve birikir. Ayrıca, evimizi dış kirleticilerden tamamen izole edemeyiz: egzoz dumanları gibi

Kirli hava cildi nasıl etkiler?

Kirlenmiş hava birçok cilt problemine neden olur. Cilde zararlı maddelerin temas etmesi, koruyucu cilt bariyerinin iltihaplanmasına tahrip olmasına yol açar. Akne, toz ve diğer mikropartiküllerin cilde nüfuz etmesine, gözeneklerin tıkanmasına, yaşlılık lekelerinin ve kuruluğa neden olan sebum üretimi artar. Sonuç olarak, cilt elastikiyetini kaybeder, cilt donuklaşır ve erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Evde hava kalitesi nasıl artırılır?

1. doğal ev kimyasalları Seçin

Temizlik ürünleri, asbest, formaldehit, klor ve diğerleri dahil olmak üzere çok miktarda zararlı bileşen içerir. Hasat sırasında salınan toksinler vücudumuza da girer. Bundan kaçınmanın en kolay yolu doğal veya organik ürünleri seçmektir. Endişelenmeyin.

2. doğal balmumundan yapılmış mumlar satın alın

Basit bir kokulu mum sağlığınıza birçok tehlike getirebilir. Birçok mum parafinden yapılmıştır bu, yandığında toluen ve benzen çeşitli toksik bileşikleri havaya salan bir yağ ürünüdür. Bu ev konforu özelliği olmadan hayatınızı hayal edemiyorsanız, doğal balmumundan yapılmış mumları seçin. En popülerler arasında hindistancevizi, kayısı bulunur. Ek olarak, organik mumların çeşitli avantajları vardır: daha ekonomik olarak tüketilir, aromayı mükemmel bir şekilde tutar ve eşit olarak erir.

3. Hava temizleyici alın

Modern temizlik sistemleri sağlıklı bir ev ortamının korunmasına yardımcı olur. En etkili ve popüler olanı filtrasyon olan birkaç hava temizleme prensibi vardır. Hava geçişi ile özel filtreler üzerinde zararlı partiküller birikir. HEPA filtreleri seçin – toz, zararlı uçucu bileşikler ve polen gibi farklı boyutlardaki parçacıkları yakalayabilirler.

kirli-havanin-cilde-zararlari