İnsanlar Neden Gece Uyurken Dişlerini Sıkar?

İnsanlar Neden Gece Uyurken Dişlerini Sıkar? İnsanların geceleri uyurken dişlerini şıkma nedeni farklı olsa da, psikolojik sorunların genel olarak etkili bir rol oynadığı söylenir. Geceleri dişlerini sıkma Herhangi bir yaş grubunda meydana gelebilecek sıkma durumunun bilinçaltından gelmesi nedeniyle, bir kişi uyurken bilmeden bunu fark eder. Geceleri dişleri sıkma problemi, ciddiye alınması ve çözülmesi gereken bir durumdur. Dişlerini sürekli sıkan kişiler eklem ve baş ağrısı, çene yapısının hassasiyeti veya bozulmuş oral yapı gibi semptomlar yaşayabilir.

Geceleri uyurken diş sıkma nedenleri

Stres ve ruh sağlığı bozuklukları, geceleri diş sıkma nedenlerinden biridir. Genellikle geceleri ortaya çıkan bir rahatsızlık olan diş sıkma, basit bir sorun gibi görünse de, aslında insanların günlük yaşamlarını etkileyebilir. Gece diş sıkma problemi yoksa, bu durum gündüz de kendini gösterebilir. Geceleri sıkma, çocuklarda en sık görülen durumlardan biridir ve nedeni araştırılmalıdır. Çünkü çocuklar bunu günlük yaşamda yaşadıkları ya da başlarına gelen kötü bir durumun sonucu olarak bilinçaltı zihinlerine yerleşmiş problemler nedeniyle yapabilirler.

Diş sıkma problemi nasıl çözülür?

Zamanında tedavi edilmeyen diş sıkışma kronik bir hastalık haline gelir, hafife alınmaması gereken sorunlara aittir. Gelecekte insanların yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık, çeşitli tedavi yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Kıvrımda kullanılan yöntemlerden biri dental plak kullanımıdır. Bu plak dişlerin temas etmesini önler ve bu nedenle oluşabilecek sorunlar da hafifletilebilir. Diş çıkarma problemine Aparey adı verilen ve gece koruma olarak da adlandırılan bir tedavi yöntemi uygulanır. Yatmadan önce ağzına konulan gece koruyucusu, alt ve üst dişlerin birbirine çarpmasını önler. Kelepçeleme problemi daha yüksek seviyelere çıkarıldığında cerrahi müdahale gerekebilir. Bu amaçla, hastanın çenesinin yapısı için uygun bir plaka hazırlanır ve her şeyden önce kenetleme alışkanlığı ortadan kaldırılır.

dis-sikma-sorunu