ham mobilya aksesuar

Ergenliğe Giren Gençlerin Neden Cilt Sorunları Olur

ergenlikte-cilt-sorunlari
Paylaş
 

Ergenliğe Giren Gençlerin Neden Cilt Sorunları Olur Kozmetologlar dört tür cilt tipi vardır: normal, kuru, yağlı ve karma cilt. Doğumda atılırlar, ancak yalnızca ergenlik döneminde ortaya çıkarlar. İyi veya kötü cilt tipi yoktur. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin yağlı ciltte uzun süre kırışıklık görülmez.
Sorun genellikle yağlı cilt tipine bağlı Tüm bunlar sebum salgılanmasının artması ve hiperkeratozun cildin üst tabaka korneumunun büyümesinden kaynaklanmaktadır.

Kızarıklık, uygun olmayan cilt bakımı, fondöten ve pudranın sık kullanımı ve tıbbi maskelerin uzun süreli kullanımından kaynaklanabilir. Çikolata, süt, kızarmış ve baharatlı yiyecekler, iltihaplanmaya neden olabilir.

Bununla birlikte, sivilcenin ana kaynağı Propioni bacterium acnes’tir. Genellikle herkesin florasında bulunurlar. Bununla birlikte, kontrolsüz üremeleri yüz derisinde, boyun bölgelerinde ve hatta sırtta sivilceye neden olabilir. Bu bakterilerin varlığı ancak uzmanlar tarafından belirlenebilir.

Demodex cilt akarı da sivilceye neden olabilir. Üzerine bir kazıma yapmak daha iyidir – bir dermatolog analiz için bir sevk atar.

Gerçek Sebep

Adrenarş, adrenal bezlerin olgunlaşması ve sözde erkeklik hormonlarının ve androjenlerin üretimi olan ergenlerin vücudunda 7 ila 13 yaşları arasında gerçekleşir. Hem kızlarda hem de erkeklerde bu hormonlara sahiptir.

Akne propion bakterilerinin aşırı çoğalması, adrenarşın diğer faktörlerle birleşmesinden kaynaklanır. Androjenlerin salınması nedeniyle çok fazla sebum salınır. Bununla birlikte, stratum corneum’un aktif gelişimi başlar, gözenekleri tıkayarak bir tür “tabaka” oluşturur. Sonuç olarak, yağ çok fazla olur, gidecek hiçbir yeri yoktur. Bakteriler için ideal bir üreme alanı çünkü sıcak, nemi severler.

Ergenliğe geçildikten, sonra hormonlar stabilize olduğunda, sivilce çoğu zaman geçer. Ancak uygun tedavi olmaksızın ortadan kalkmayacak bu tür iltihaplar da var. Ergenlik çağında cilt problemleri olan kızlar, yüz cildinde kronik bulaşıcı olmayan bir hastalığa yakalanma riski taşırlar yetişkinlikte Kalıcı kızarıklık, püstüllerin görünümü, alevlenme sırasında tüberküller ile kendini gösterir. Başka bir deyişle “Gül hastalığı” veya “pembe akne” olarak adlandırılır. Bu nedenle, bir gencin iltihabının ne kadar ciddi olduğunu belirleyebilmesi için kesinlikle bir uzmana danışması gerekir.

Bu yazı 29 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Un Helvası Yapımı

Un Helvası Yapımı Lezzetli tatlılar bugünkü menüsünde un helvası yapıyoruz! Un

0 36 29 Ağustos 2020

Troll Dünya Turu

Troll Dünya Turu, Poppy ve Blanche’ın maceralarını konu alıyor. Dünyayı büyük

0 8 17 Ekim 2020
Aile Hükümeti

Aile Hükümeti...

17 Ekim 2020