Dünyanın En Mutlu İnsanlarından Öğrenmemiz Gereken Dersler

Dünyanın En Mutlu İnsanlarından Öğrenmemiz Gereken Dersler Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu insanların ve onları mutlu eden şeylerin yıllık toplanmasıdır. Finlandiya her zaman listenin başında yer aldı ve en mutlu vatandaşlara sahip olma ününü kazandı. Finliler, kısa süre önce yayımlanan 2020 Dünya Mutluluk Raporu’na dayanarak bir kez daha dünyada ilk sırayı aldı.

dunyanin en mutlu insanlari

Sırları ne?

Bunların bir kısmı toplumlarının nasıl yönetildiğinden kaynaklanırken, bunun büyük bir kısmı insanların genel görünümü ve yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Hayatta daha mutlu olmak istiyorsanız, onu Finlerden alın ve yaşadıkları altı dersi takip edin.

Her Gün Açık Havada Keyfini Çıkarıyor

Finliler dışarıda vakit geçirmeyi sever. Bin adet göl ve 39 milli parkın yanı sıra, Avrupa’nın en saf göl suyuna ve en temiz havasına sahip olmak sürpriz değil. Doğanın tadını çıkarmak, çocukluklarından beri manzaralarının tadını çıkarırken Finliler için doğal oldu. Finlandiya’da, okul çocukları her saat 15 dakika ara verirler ve her zaman dışarıda geçirirler. Orada, çocuklar sıkı çalışıyor, biraz terlemek için koşuyor ve sonra yenilenmiş ve odaklanmış hissediyorlar.

dunyanin en mutlu insanlari 1

Helsinki merkezli klinik psikologu Dr.Jane Tuomola, herhangi bir yeşil ortamda zaman geçirmenin duygusal refahı artırdığını söylüyor. Finlandiya’da yaz aylarında, aileler genellikle yürüyüşe, bisiklete binmeye, yüzmeye veya kros kayağına giderler. Temelde her gün dışarıdalar. Bu, mutluluk çizelgesine oldukça yararlı olabilir, çünkü egzersiz ve güneş ışığı, kişinin duygusal refahında önemli roller oynar.

Kişisel Bakım Uygulaması

Finlandiya’da haftalık sauna randevuları şarttır. Her aileye her hafta bir zaman dilimi verilir ve herkes gider. Sauna,kan basıncını düşürdüğü ve kalp atış hızınızı orta yoğunlukta egzersiz yaptığınız zamana benzer bir seviyeye yükselttiği kanıtlanmıştır. Potansiyel kalp hastalığı ve felce karşı korumanın yanı sıra, sauna zamanı da psikolojik sağlığı etkileyebilir. Yine de sauna olması gerekmiyor.Kişisel bakım ritüellerini haftalık rutininize dahil ettiğinizden emin olun.

Dinlen ve Sıfırlan

Finlandiya’da, yıllık izni için işten geride kalma korkusu nedeniyle tatil ödeneklerinden faydalanmaktadır. Temmuz ayında kapanıp yetişkinlerin dört hafta izin verdikleri Finlandiya için durumun böyle kendilerini tatillerinde sıfırlayabilir ve hayata yansıtabiliyorlar

Öğrenmeye Devam

Fin okulları ücret almaz ve çevresinde özel üniversite yoktur. Finlandiya’da eğitim bir ayrıcalık değil, bir haktır. Geçmişinizden bağımsız olarak, büyük şeyler başarabilirsiniz. Öğrenme becerileri, sürekli öğrenmenizle bir amaç duygusu kazandıkça zihinsel sağlığa fayda sağlar. Onların eğitim sistemine sahip olamayız, ama öğrenmeye yatırım yapabiliriz.