Doğum Kontrol Hapı Ve Depresyon, Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum Kontrol Hapı Ve Depresyon, Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1
Paylaş
 

Doğum Kontrol Hapı Ve Depresyon, Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum kontrol hapı hiç kullandınız Mı? Bilimsel araştırmaya göre kontraseptif hap ve depresyon arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz ? Yani, alıp almayacağınıza karar vermeden önce doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey.
Dünya çapında 100 milyondan fazla kadın onu kullanarak, olası gebelikleri önlemek ve adet döngüsünü düzenlemek için düzenli olarak kullanıyor. Ancak hepimizin bildiği ama gözden kaçırdığı, yüksek dozda bir hormonal ilaç olduğu için, hapın bazı küçük yan etkilere sahip olabileceğidir. Örneğin, kontraseptif hap ve depresyon arasında bir ilişki olduğunu bilinmemektedir. Aslında, belirli durumlarda cildin çok iyi bir ilacıdır, ama görünüşe göre anksiyete, depresyon ve çeşitli türlerde ruhsal bozukluklar, yaratabilmektedir.
Monash Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, doğum kontrol hapı ile ruh sağlığını etkileyen bazı hastalıklar arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bununla birlikte, her şey hormonal doza bağlıdır, örneğin daha az östrojen içeren fakat daha yüksek bir progesteron içerenler, duygusal süreçlerle ilgili olan beyin alanı üzerinde bir etkiye sahip oldukları için, sinirlilik, anksiyete ve depresyon gibi bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olurlar.
Nasıl? Bu maddeler, mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin üretimine müdahale ederek ruh halimizi olumsuz etkiler, bu nedenle doğum kontrol hapını kullanan kadınların depresyonla ilgili hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Hapı almayı bırakmalı mıyız ? Kesinlikle hayır, ama belki de daha fazla dikkatle hormon dozunu seçmek zorundasınız.

Kaynak:donnaclick.it

Bu yazı 382 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Siyah Bir Elbise Nasıl Kombine

Siyah Bir Elbise Nasıl Kombine Edilir Moda hatası yapmadan siyah bir

0 195 25 Ağustos 2019