Diyabetli Çocuklar İçin Hayatı Kolaylaştıran Bir Buluş

Paylaş
 

Diyabetli Çocuklar İçin Hayatı Kolaylaştıran Bir Buluş

Diyabetli çocuklar, Meksikalı tasarımcı Renata Souza Luque tarafından icat edilen bu araç setini kullanarak insülini hem kolay hem de eğlenceli bir şekilde uygulayabilirler.
Bu hafta Cape Town’daki Design Indaba konferansı sırasında sunulan Thomy, çocuk dostu bir insülin kalemi ve bir dizi geçici dövmeyi içeren ve tıbbi durumdan muzdarip gençlerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan bir takımdır.


New York’ta Parsons School of Design’ın ürün tasarımı mezunu olan Souza Luque , yedi yaşındaki kuzeni Tomas’ın teşhis edilmesinin ardından projeyi geliştirmeye başladı.
Her yıl yaklaşık 80.000 çocuk, kendi vücuduna kan şekeri seviyesinin tehlikeli seviyelere çıkmasını önlemek için günde beş kez insülin enjekte etmesi gereken bir durumu olduğu için.


Souza Luque, “Bir günden diğerine Thomas kiti, iğnelerden korkan çocuklar için.”
“Bunun çocuklar için ne kadar çok zor olduğunu anladım” dedi. “O zaman tip-1 diyabetli çocuklar için bir şeyler tasarlamaya karar verdim, eğlenceli bir şey, bekleyebilecekleri bir şey.”
Thomy kitiyle amacı, kuzeninin sırt çantasında taşımaktan gurur duyacağı bir şey yaratmaktı.


İçerideki iki ürün, insülin enjekte etme işlemini güvenli ve kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Souza Luque’nin araştırması sırasında ortaya çıkardığı bir dizi üç soruyu yanıtlıyorlar. Birincisi, yağ gelişiminin önlenmesini önlemek için enjeksiyon bölgesinin döndürülmesi gerektiğidir.
“İnsülin enjekte ederken, enjeksiyon bölgesini döndürmek çok önemlidir” dedi. “Ama bunu zaten yaptığınızı hatırlamak çok zor.”


Genellikle diyabet hastalarına verilen zor kullanımlı kağıt şablonlarına alternatif olarak, Souza Luque, uzaysal görüntülerden sualtı sahnelerine kadar eğlenceli tasarımlar içeren bir dizi geçici dövme tasarladı.
Bu dövmeler, renkli noktalar olarak tanımlanan bir enjeksiyon noktaları haritası oluşturur. Kullanıcılar, tek renkli bir noktayı çıkarmak için bir alkol yastığı kullanır – alanın dezenfekte olmasını sağlar – daha sonra enjeksiyonu uygular.
Souza Luque, “Kabaca günlerden sonra dövmenin daha fazla rengi olmayacak, bu da dövmenin kaldırma zamanı geldiğini, yeni bir tasarım seçip yeni bir enjeksiyon sahasına geçeceğini belirtti.” Dedi.

Bu yazı 758 kere okundu.

İş Hayatınızda Giyebileceğiniz Zarif Etek

iş Hayatınızda Giyebileceğiniz Zarif Etek Modelleri Bir kariyer kadını olarak, her

0 97 21 Kasım 2019