Cilt morlukkarı tedavi önerileri

Cilt morlukkarı tedavi önerileri Cildinizde kötü çürükler altında sert bir şişlik hissetmek endişe verici olabilir. İyi haber şu ki, morarma vakalarının çoğunda, bu topaklar endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, morluklardan kaynaklanan olası komplikasyonlar vardır ve morluklar şiddetli olduğunda veya bu durum kafa üzerinde meydana gelirse, farkında olmak ve harekete geçmek önemlidir.

morluk-tedavisi

Hematom Nedir?

Cilt çürükleri genelde düştükten sonra masa kapıya çarpmalarında veya kavga darbelerinde sık görülür. Tipik olarak, cildin altındaki yumuşak dokulara bir zarar geldiğinde morluklar oluşur. Kan yaralanma yerinde toplanır ve kendine özgü kırmızı, mor veya mavi rengin görünmesine neden olur. Çürükler iyileştikçe, bir kaç hafta sonra çözülene kadar sararabilir.

Çürüğün özellikle kötü olduğu durumlarda, bir hematom oluşabilir. Bu, morluk bölgesinde gelişen sert bir topaktır. Garip bir şişlik gibi hissedilmesine rağmen, aslında cildin altındaki yağ dokularında biriken küçük bir miktar kandan oluşuyor.Bir hematomu bastırdığınızda, derinin altından dolaşabilir, rahatsız edici veya hatta acı verici hissedebilirsiniz. Bu belirti ve semptomlar rahatsız edici olsa da, genellikle alarm için bir neden değildir. Genellikle, vücut sonunda hematomu oluşturan kanı tedaviye ihtiyaç duymadan yeniden emer.

Morarma Tedavisi

Çürükler genellikle kendi başlarına iyileşir , ancak tedavi hematomun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve bazı durumlarda herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktan kurtulma sağlayabilir. Bu sorunu ele almanın birçok yolu vardır :

Buz ile yaralı diz tedavisi

İlk 24 saat boyunca morluk bölgesine soğuk bir kompres uygulamak. Bu kanama miktarını azaltabilir. 20 dakikalık aralıklarla, günde 4-8 kez yapılmalıdır. İki günden sonra, bölge hala ağrı hissediyorsa, ılık havlu veya ısıtma yastığı kullanarak ısı uygulayın . HealthCentral , bunu bir seferde 20 dakika boyunca yapmayı ve ardından şişliği en aza indirmek için soğuk bir sıkıştırma yapılması önerir. Mümkünse, morarmış uzuvun yükseltilmesi. Bu, kanın bölgeyi terk etmesine neden olarak şişliğin azalmasına neden olur. Dinlenmek aynı zamanda yaralanmayı daha da kötüleştirmenizi engelleyebileceği için önemlidir. Asetaminofen gibi bir şey almak , yumuşak doku hematomu ile ilişkili ağrıyı azaltabilir . İyileşme sürecini hızlandırabilir ve ilişkili ağrı veya rahatsızlığı azaltabilir. Heal Dove’a göre , bir doktor bölgeyi boşaltmak için gerekli gördüğü takdirde, bir kesik açacak ve biriken kanlardan kurtulmak için bir şırınga kullanacak.
morluk-tedavisi
Diz morluk tedavisi

diz morluk tedavisi

Başta Oluşan Hematom

Başta yaralanmadan dolayı oluşan bir hematom gelişiminin özel bakım gerektirdiği durumlar olabilir. Ciddi bir kaza meydana geldiğinde (örneğin, bir araba kazası , spor yaralanması veya ciddi bir düşüş), subdural hematom, epidural hematom veya intraparenşimal hematom olabilir. Kontrol edilmezse her birinin hayatı tehdit edici sonuçları olabilir.

Subdural Hematom

WebMD’ye göre, subdural hematom , kan damarları beyin ve en dış zar tabakaları arasında yırtıldığında meydana gelir. Bu, beyin sorununu sıkıştıran bir hematom oluşturur – baş dönmesi, baş ağrısı, karışıklık ve hatta ölüm gibi sorunlara yol açar. Bu semptomlar hemen, bir yaralanmadan birkaç gün sonra veya haftalar boyunca ortaya çıkabilir.

Epidural hematom

Bir epidural hematom diğer taraftan, kemik ve dura mater dış yüzeyi arasında bir kan damarına kopmaları meydana gelir. Bu, kontrol edilmezse tehlikeli olabilecek bir kütle oluşturur. Bu tip subdural çeşitlilik kadar yaygın olmasa da, genç erişkinlerde daha sık ortaya çıkma eğilimindedir. Belirtiler arasında bir bilinç kaybı (genellikle onu tekrar kaybetmeden önce bilincini tekrar elde eder), nefes almada zorluk, baş ağrısı , nöbet ve ölüm sayılabilir .

İntraparenkimal Hematom

Son tür, kan beyinde toplanmaya başladığında olur. Bu, kafaya yapılan büyük bir travmadan sonra olma eğilimindedir – ve aslında bir anda beyni etkileyen birden fazla intraparenşimal hematom olabilir. İntrakraniyal Hematom hakkındaki Mayo Clinic makalesi, bu tip hematomun beyaz cevher makaslama yaralanmalarına neden olabileceğini ve sıklıkla beyin hasarına neden olduğunu belirtir.

Baş Hematomlarının Tedavisi

Hematomların başın etrafındaki veya etrafındaki tedavisi söz konusu olduğunda, tıbbi bir uzmana danışılması gerekecektir. Çoğu zaman, boyut ve yerleşimi belirlemek için CT taraması veya MRI taraması gibi görüntüleme tekniklerini kullanırlar. Oradan en iyi hareket tarzını belirleyebilirler. Baş hematomları için yaygın tedaviler şunlardır:

Ameliyat. Bu, kafa üzerinde meydana gelen hematomu tedavi etmenin oldukça yaygın bir yoludur. Bazı durumlarda, etkilenen bölgenin drenajını gerektirecek, daha büyük ve daha ciddi vakalar için kraniyotomi gerekebilir (kafatasının bir kısmı açılır). Tamamen hematom tipine ve ciddiyetine bağlıdır.

İzleme ve İlaçlar. Bazı durumlarda, hematom çok küçük olabilir ve ameliyat gerektirmez, en azından hemen değil. Bu durumlarda, doktor bölgeyi haftalar ve aylar boyunca yakından izlemeyi seçebilir. Ek olarak, kan inceltici ilaçları verme olasılıkları vardır.

Bir Hematom Ne Kadar İyileşir

Bir çürük altında sert bir topak olduğunda, herkesin bilmek istediği bir soru var: ne zaman gidecek? Bu her insan için farklı. Hematomun boyutuna ve yerleşimine ve ayrıca çürüğün nedenine bağlı olarak çarpıcı şekilde değişebilir.

Genel olarak konuşursak, küçük olanlar beş ila on gün içinde iyileşir. Büyük hematomlar on gün sonra daha iyi görünmeye başlayacak, ancak birkaç hafta sürebilir. İlerleme belirtisi görmüyorsanız veya hematomun iyileşmesi gerekenden daha uzun sürdüğünü düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Düzgün iyileşip iyileşmediğini belirleyebilir.

Bu bilgiler bilgilendirme amaçlıdır en iyi iyileşme bir hekime danışarak yapılması en iyi davranış olacaktır.