Masa Düzenleme Ve Masa Kuralları

Masa Düzenleme Ve Masa Kuralları Yemek sırasındaki davranma adabı, masa düzenlemesinde çatal bıçakların doğru yerleştirilmesi ile ziyafet kültürü çok eskiden beri gelmektedir. Eski Mısır’ın ilk yöneticileri döneminde çeşitli yemek ve içeceklerin tadına dair bilinen örnekler vardır. Eski Yunanlılar ve daha sonra Romalılar yemekhanede yemek yediler. Ortaçağ’ın başlangıcında, birçok monarşik mahkemede asalet meşe yemek masasında toplandı. Kadın cinsiyetinin şölen kabul edildiği 11. yüzyıldan başlayarak, görgü kurallarının ilk kuralları ortaya çıktı.

Şimdi, farklı yemek çeşitine göre, çok sayıda çatal bıçak takımı çeşiti vardır, masayı kural stiline göre ayarlamanıza, düzenlemenize, menüyü düzgün bir şekilde düzenlemenize izin veriyor. Yemek sırasında rahat,bir atmosfer yaratabilirsiniz, sadece yemek yeme malzemelerini, ek dekoratif öğeler seçerken belirli kurallara uymanız gerekir.

masa-duzenleme-hazirlama-kurallari

Masa Düzeni Neden Gereklidir?

Hizmetin temellerini, çeşitli öğelerin atanmasını, masada düzgün davranabilme yeteneğini bilmek, bir kişinin kültürel seviyesini arttırır. Çatal bıçak takımının uygun şekilde düzenlenmesi rahat bir ortamda yemek yemenizi sağlar. Hizmetin neden gerekli olduğu sorusu üzerinde daha ayrıntılı olarak duralım.

Masa Düzenleme Özellikleri Ve Temel Sunum Kuralları

Düzenli bir akşam yemeği yemek türüne, bu süreçteki katılımcı sayısına bağlı olarak servis edilir.Tasarım sırası masa örtüsünün masaya serilmesiyle başlar, daha sonra tabakların yerleştirilmesine, çatal bıçakların konulması, baharatlık, peçetelerin yerleştirilmesiyle masa düzenlemesine devam edilir. Masa yerleşimini düzgün bir şekilde yerine getirmek için belirli kurallara uymalısınız: Masayı ayarlamadan önce, hangi yemeğin önce ve kaç kişiye sunulacağı menüsünü düşünmeniz gerekir.

Masa Hazırlama Misafirlerin İzlenimi

Tüm masa tek bir stile karşılık gelmelidir, iç mekanla da uyumlu olduğunda idealdir. Sadece mükemmel temiz masa örtüleri ve peçeteler kullanılır; tüm bulaşıklar leke, parmak izi, kusur ve kir olmadan iyice yıkanmalıdır. Eşyaları, yemek yiyenler rahat edecek şekilde düzenleyin. Her kişi için 80 cm boşluk sağlanmalıdır. Çatallar sola yerleştirilir, kaşıklar, bıçaklar sağda,yemeklerin servisine karşılık gelen belirli bir sıraya göre koyun. Bıçağın üst kısmına bir bardak su konur; Kişinin oturacağı yerin ortasına, masanın kenarına 2 cm derinliğinde bir atıştırma tabağı yerleştirilir ve üzerine bir peçete yerleştirilir. Sıcak yemek servisinde, dekoratif olanın üzerine derin bir tabak koyulur. Ana yemeklerin solunda çatalların üst kısmına bir pasta tabağı koyun.

masa-duzenleme-hazirlama-kurallari